Ostatnia aktualizacja: 6 czerwiec 2024 r.
Czym jest Polski Dokument Podróży dla Cudzoziemca?

Polski Dokument Podróży dla Cudzoziemca (w skrócie PDP) to specjalny dokument wydawany cudzoziemcom przebywającym na terytorium Polski, którzy nie posiadają ważnego paszportu swojego kraju pochodzenia lub nie mogąuzyskać nowego. Dokument ten umożliwia cudzoziemcom legalne przekraczanie granic, podróżowanie oraz pełni funkcjędowodu tożsamości.
Informacje na temat Polskiego Dokumentu Podróży definiują artykuły 252 – 254. ustawy o cudzoziemcach1.
Kto może otrzymać Polski Dokument Podróży?
Aby otrzymać Polski Dokument Podróży, muszą zostać spełnione trzy warunki:
- Pobyt w Polsce musi być w jednej z kategorii, określonych poniżej;
- Oryginalny dokument podróży (paszport) został zniszczony, utracony (zagubienie/kradzież) lub gdy cudzoziemiec nigdy nie posiadał paszportu.
- Cudzoziemiec nie ma możliwości uzyskania nowego paszportu w kraju pochodzenia lub ambasadzie.
Rodzaje pobytu uprawniające do otrzymania PDP
Zgodnie z art. 252. ustawy o cudzoziemcach, możliwość uzyskania PDP zarezerwowana jest tylko dla cudzoziemców, którym udzielono:
- Zezwolenia na pobyt stały.
- Zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE.
- Zezwolenia na pobyt czasowy z powodów humanitarnych (który mogą otrzymać tylko ob. Białorusi).
- Ochrony uzupełniającej.
- Zgody na pobyt ze względów humanitarnych.
Wyjątek – obywatele Białorusi
Dodatkowo art. 252a. umożliwia uzyskanie PDP dla osoby posiadającej zezwolenie na pobyt czasowy (bez względu na podstawę jego udzielenia), która posiada obywatelstwo kraju zgodnie z wydanym rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych. Na dzień dzisiejszy zostało wydane tylko jedno rozporządzenie2 oraz przedłużenie3 , które umożliwia otrzymanie PDP przez obywateli Republiki Białorusi, a wniosek zostanie złożony do 30 czerwca 2024 r. W przypadku obywateli RB możemy spodziewać się kolejnego przedłużenia obowiązywania rozporządzenia.
Czy obywatel Ukrainy może otrzymać Polski Dokument Podróży?
Aktualnie w Polsce obywatel Ukrainy podlega przepisom ogólnym, w związku z tym możliwość otrzymania PDP uzależniona jest od tytułu pobytowego cudzoziemca. Najczęściej wymagane jest posiadanie ochrony uzupełniającej.Obywatele Ukrainy, przebywający na terytorium RP na podstawie specustawy wojennej4, posiadający kartę pobytu wydaną ze względu na pracę, studia, połączenie z rodziną czy inne okoliczności – nie mają możliwość wnioskowania o Polski Dokument Podróży.
Czy jest uznawany za granicą?
Polski Dokument Podróży dla Cudzoziemca nie jest równoważny z paszportem i może nie być akceptowany w niektórych krajach. Zalecamy zawsze weryfikować, czy dany kraj honoruje ten dokument jako ważny dokument podróży.
Na terytorium Schengen akceptacja dokumentu jest określona poprzez Konwencję wykonawczą układu Schengen. Mimo prawnego uznawania dokumentu, mogą pojawić się problemy, np. na lotniskach, gdzie pracownicy mogą nie znać tego typu dokumentu.
Jak złożyć wniosek?
Wniosek należy złożyć do Urzędu Wojewódzkiego, zgodnie z adresem zamieszkania cudzoziemca. We wniosku należy dokładnie opisać osobistą sytuację cudzoziemca, która uniemożliwia mu uzyskania paszportu w kraju pochodzenia lub ambasadzie swojego kraju.
Kroki do złożenia wniosku:
- Wypełnij formularz wniosku o PDP.
- Dokonaj opłaty skarbowej na konto Urzędu Wojewódzkiego.
- Dołącz do wniosku:
- 2 aktualne fotografie,
- ksero poprzedniego dokumentu podróży lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość,
- dokumenty potwierdzające brak możliwości uzyskania dokument podróży w kraju pochodzenia,
- potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej,
- kopię decyzji w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt w Polsce.
- Złóż wniosek osobiście w Urzędzie Wojewódzkim lub wyślij pocztą.
Dokument Podróży – Konwencja Genewska

Konwencja Genewska5 przewiduje również wydawanie Dokumentu Podróży dla cudzoziemców, którym został udzielony status uchodźcy6. Status uchodźcy jest wydawany tylko w wyjątkowych przypadkach przez Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców. Czas ważności takiego dokumentu to 2 lata.
Status uchodźcy to nie jest ochrona tymczasowa. Ob. Ukrainy ze statusem UKR nie posiadają ochrony międzynarodowej, posiadają ochronę tymczasową, która jest zupełnie innym rozwiązaniem prawnym.
Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca
W celu wyjaśnienia i uzupełnienia nieprawidłowych informacji, które pojawiają się w internecie, mediach społecznościowych oraz innych źródłach, przedstawiamy szczegółowe informacje dotyczące Tymczasowego Zaświadczenia Tożsamości Cudzoziemca.


Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca to dokument wydawa-ny jest cudzoziemcom, którzy złożyli wniosek o nadanie ochrony międzynaro-dowej (statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej), który na czas rozpatry-wania wniosku potwierdza tożsamość cudzoziemca. Wydawany jest przez Straż Graniczną lub przez Szefa ds. Cudzoziemców.
Dokument ważny jest tylko przez okres rozpatrywania wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, podczas której cudzoziemiec zobowiązany jest złożenia swojego oryginalnego paszportu w depozycie.
Ważne jest, aby zrozumieć, że Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cu-dzoziemca nie zastępuje paszportu ani innego dokumentu podróży. Jest to je-dynie tymczasowy dokument potwierdzający tożsamość cudzoziemca na czas rozpatrywania jego wniosku o ochronę międzynarodową.
Doprecyzowanie tych informacji jest kluczowe, aby uniknąć nieporozumień i zapewnić poprawne zrozumienie roli oraz znaczenia Tymczasowego Zaświadczenia Tożsamości Cudzoziemca.
Referencje:
Ustawa o cudzoziemcach z dn. 12 grudnia 2013 r. (Dz. U. 2024 poz. 769)
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 28 grudnia 2023 r. (Dz. U. 2023 poz. 1247)
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 28 grudnia 2023 r. (Dz. U. 2023 poz. 2814)
Ustawa o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 czerwca 2003 r. (Dz. U. 2023 poz. 1504)
- Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, Dz. U. 2024 poz. 769 ↩︎
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 28 czerwca 2023 r. (Dz. U. 2023 poz. 1247) ↩︎
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 28 grudnia 2023 r. (Dz. U. 2023 poz. 2814) ↩︎
- Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa z dnia 12 marca 2022 r., Dz.U. 2022 poz. 583 ↩︎
- Konwencja dotycząca statusu uchodźców. Genewa z dn. 28 lipca 1951 r. ↩︎
- Ustawa o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 czerwca 2003 r. (Dz. U. 2023 poz. 1504) ↩︎