Jakie dokumenty pobytowe pozwalają na legalne zatrudnienie cudzoziemca w polskiej firmie?

Od czego należy rozpocząć procedurę zatrudnienia w Polsce cudzoziemców z krajów trzecich? 

(państw spoza Unii Europejskiej (UE), Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii).

Od zweryfikowania dokumentacji uprawniającej cudzoziemca do pracy w Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku gdy znajduje się on na terenie Polski, lub

ułatwienie procesu uzyskania wizy dla cudzoziemca, przez zdobycie zezwolenia na pracę lub oświadczenia o zatrudnieniu cudzoziemca, które następnie może zostać zaprezentowane w konsulacie Polski w kraju pochodzenia cudzoziemca.

Jakie dokumenty pobytowe uprawniają cudzoziemców do pracy w Polsce?

1. Wizy

Każda wiza (wydana przez uprawniony do tego polski organ), czy to krajowa (typu D), czy Schengen (typu C), posiada swój określony cel wydania. 

Wśród nich są dokumenty przeznaczone typowo do wykonywania pracy. Ich cele wydania określone są jako:

„05a” – w celu wykonywania pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, wpisanego do ewidencji oświadczeń przez powiatowy urząd pracy;

„05b” – w celu wykonywania pracy sezonowej;

„06” – w celu wykonywania pracy, której nie obejmują powyższe wizy, tj. najczęściej na podstawie zezwolenia na pracę.

WAŻNE! Nie oznacza to, że są to jedyne wizy, na których przebywający w Polsce cudzoziemiec może legalnie pracować!

Na stronie Państwowej Inspekcji Pracy możemy znaleźć informację na ten temat: 

„Obowiązujące przepisy przyjmują bowiem zasadę, że dokument pobytowy odpowiedni do wykonywania pracy – wraz z zezwoleniem na pracę lub oświadczeniem o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi – stanowi każda wiza wydana przez polskie organy (typu „C” – wiza Schengen, krótkoterminowa lub typu „D” – wiza krajowa, długoterminowa), niezależnie od celu jej wydania oraz każde zezwolenie na pobyt czasowy, z wyjątkiem wiz i zezwoleń wskazanych w przepisach jako wykluczające podjęcie pracy.”

Poniżej znajdziesz wizy, które wykluczają wykonywanie legalnej pracy w Polsce:

 „01” – cel turystyczny;

 „20” – korzystanie z ochrony czasowej.

Również wizy wydane przez inne kraje strefy Schengen uprawniają do pracy w Polsce. Pamiętaj, że pobyt cudzoziemca na takiej wizie wynosi 90 dni w ciągu 180 dni.

2. Zezwolenia na pobyt czasowy

Podobnie jest w przypadku zezwoleń na pobyt czasowy w Polsce. 

Z wyjątkiem zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego na podstawie art. 181 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na okoliczności wymagające krótkotrwałego pobytu), każde zezwolenie na pobyt czasowy uprawnia cudzoziemca do pracy w Polsce.

3. Ruch bezwizowy

Cudzoziemcy, którzy mają prawo wjazdu do Polski bez konieczności posiadania wizy lub innego dokumentu uprawniającego do pobytu, czyli w ramach porozumienia o ruchu bezwizowym, są uprawnieni do pracy w Polsce. Warunkiem jest jednak uzyskanie dla nich zezwolenia na pracę, oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi lub złożenie powiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy. Wyjątek stanowią cudzoziemcy, którzy na mocy specjalnych przepisów są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.

4. Inne

Ważne jest również zwrócenie uwagi na inne rodzaje dokumentów pobytowych, które umożliwiają obywatelom państw spoza Unii Europejskiej legalne zatrudnienie w Polsce, i to bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę. Szczegółowy wykaz tych dokumentów znajduje się w artykule 87 ustęp 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.